Den årlige julefrokost i Ådum Forsamlingshus samlede i år 144 deltagere, voksne så vel som mange børn.
Bestyrelsen for Støtteforeningen for Ådum Forsamlingshus kunne igen glæde sig over god tilslutning til arrangementet, som både er en forsmag på den kommende tids kulinariske goder og lejlighed til hyggeligt socialt samvær.
Forsamlingshusets ta’selv-bord stod klar med de traditionelle julefrokostretter, og de var lavet ”fra bunden af” i køkkenet. Der faldt da også mange rosende ord om den gode mad.
Der var blandt andet sild med karrysalat, tarteletter med høns i asparges, ribbensteg med rødkål, lun leverpostej med bacon, varme frikadeller og rødbeder og skinke med grønlangkål. Til børnene var der pizzasnegle og pølsehorn samt pålægsfad. Julefrokosten blev rundet af med ris á la mande og kaffe med småkager.
Herefter kunne børnene lege og hygge sig i krostuen, mens de voksne, veltilpasse efter den gode beværtning, fortsatte med snak og hygge i god stemning.








