Hanne Haahr modtager Dronningens Emblem

Dronningens emblemHanne Haahr blev lørdag den 16. april tildelt Hendes Majestæt Dronningens Emblem for sine mange år som formand for Røde Kors Egvad og på alle måder store indsats.

Røde Kors butikken i Tarm var pyntet med rød løber og flag, da Hanne Haahr kom sammen med Mette Højlund, som kun havde fortalt, at der var en overraskelse. Og Hanne blev virkelig overrasket ved at se tre af sine fire børn, kommet fra København, og sine søskende i butikken sammen med mange Røde Kors frivillige.

Ikke mindre da Kirsten Kolby overrakte emblemet og holdt tale på vegne af Røde Kors og understregede Hannes store omsorg for sine medmennesker og indsats som den samlende person i det lokale Røde Kors.

Til-lykke-flag-t-4Der var champagne og hjemmebagt kransekage til anledningen.

Hanne Haahr kom med i bestyrelsen for Røde Kors for 22 år siden. Børge Hansen fra Ådum var mangeårigt medlem, men ønskede at træde ud og spurgte Hanne,.om hun ville overtage hans plads. Det gjorde hun og allerede efter et år, blev hun formand.

”Det er dejligt at være med og et meningsfyldt arbejde”, giver Hanne udtryk for. ”Jeg møder så mange frivillige, som gør en stor indsats. For den bredeste kontakt prøver vi at have en repræsentant i bestyrelsen fra hvert sogn i den gamle Egvad kommune. Og det er også en god ting at have en organisation som Røde Kors bag sig i frivillig indsats med vidt forskellige opgaver både herhjemme og ude i verden.”  Dronningens fødselsdag er 16. april