Skoleelever laver avis

IMG_2842 b txtEleverne i 5.- 6. klasse på Ådum Børneunivers har skrevet en avis ud fra det landsdækkende oplæg til ”Avisen i undervisningen”.

Den samlende overskrift i år var ”Spor”, og det besvarede de 22 elever, der var opdelt i grupper, ud fra forskellige synsvinkler.

I ugerne 43-46 var der gratis digital adgang til nyheder for eleverne. Der blev søgt og skrevet om storme, landbrug med dystre perspektiver, IMG_2838 txtknivstikkeri i Sverige, men også om lokalt nyt. Fra spor, som enkeltpersoner kan efterlade sig, og helt ned til forslag om rigtige spor efter brug af skolens nye toiletter.

Der var travlhed den sidste dag med vejrudsigt, kolofon og tegneserie. De syv elever i redaktionen med Anton Bom som redaktør sørgede for layout, og den sidste afrunding med dagens leder.

IMG_2848 txtDet er muligt at vinde lokalt, og det gjorde Ådum skole sidste år med “Ådum News. Derefter kan man gå videre til landsfinalen. Selve processen har styrket interessen for avisen, og lærer Ina Tveden Jørgensen, som har været underviseren i forløbet, har ros til overs for elevernes engagerede arbejde med stoffet.