Første skoledag efter ferien

IMG_1991 b 89 elever mødte op på Ådum Børneunivers mandag morgen. Mange forældre havde taget et par timer fri for at være med til første skoledag og starten på år to med den nye skolereform.

Solen skinnede, og alle samledes i skolegården, hvor flaget blev hejst og ”I østen stiger solen op” sunget, inden konstitueret skoleleder Helle Grønkjær sagde velkommen til alle og særlig til de 10 nye 0.klasses elever, to nye elever på skolen og lærer Gitte Bundgaard Hansen, IMG_1992 lsom tidligere har været vikar og endnu før selv elev, samt også til Jytte Pedersen, hvis stilling er udvidet med UUV, Understøttende Undervisning, i alle klasser.

Inger Dam Nielsen glædede sig til at modtage 0. klasse og sagde, at hver af dem fik en skoleven fra 4. klasse. Efter tur blev der hilst vennerne imellem og givet en venskabsbamse til de nye skolebørn.

Helle Grønkjær inviterede forældrene på kaffe og rundstykker efter første modul og eleverne på frugt

IMG_2019 lI klasserne blev sommerferien genopfrisket med ord og tegninger, inden det normale skema startede i andet modul. Dog var skemaet kortet af, så alle fik fri kl. 13.05.Bussen holder ved fitnessbanen og sætter eleverne af ud for skolestien, mens parkeringspladsen ved Hallen er lukket