Vel overstået sommerfest i Ådum

sommerfestSommerfesten i Ådum fik en god afslutning med lørdagens spændende program.

Martin Andersen åbnede sin veteranbiludstilling for både sommerfestgæster og deltagere i Herborg Forårsløb. Ådumboere nød synet af de flotte, gamle køretøjer i bilhallen og på parkeringspladsen og fortsatte til Ådumhallen for et kig ind til spinning.

De syv deltagende i disco spinning lagde en fantastisk sommerfestenergi for dagen, da de med instruktør fra Holstebro tog udfordringen op. Til både lysshow og musikvideo blev der spurtet i højt tempo.

Det tog åbenbart ikke alle kræfter, da nogen fortsatte på 3 km gåturen med poster, der var næste eftermiddagstilbud foruden løbe- og cykelture.

Appetitten var vakt til den store festmiddag, som i løbet af eftermiddagen blev tilberedt i skolekøkkenet af seks sommerfestmadlavningseksperter fra herreholdet. Mette Højlund havde overblikket og spiseseddelen. Den bød på:

  • Fiskesnegle på salat med rejer og hummerdressing
  • Fyldt mørbrad Kalkunfilét
  • Krydderkatofler
  • Græsk sauce
  • 5 slags tilbehør: Spidskåls råkost, Mormor salat, Bulgur med sommergrønt. Agurkesalat, Gulerods råkost med appelsin
  • Rababer triflisommerfest

En kulinarisk oplevelse af de store og hyggeligt samvær blev nydt ved festen i teltet for voksne som afslutning på sommerfesten.

Efter buffeten var der åbent i boden og dansemusik til kl. 1.00.

Arrangører af Sommerfesten: Hallen, Idræts- og Borgerforeningen.