Røde Kors Nørklerne i Ådum er begyndt efter ferien og mødes hver anden onsdag eftermiddag kl. 14.00 på Hjemmet.
De hygger sig sammen, mens de syr, strikker og hækler børnetøj og tæpper til nødhjælpspakker, som sendes til katastroferamte områder.
Nørklerne har holdt sommerferie, eller rettere sagt – de har ikke mødtes i sommerferien, – for flid og ønske om at kunne bidrage med disse
konkrete ting til børns vel har holdt dem i gang med håndarbejdet også i ferien.
Flere er velkomne!
Mette Højlund leder gruppen i Ådum og opfordrede i sidste nummer af Aadum Nyt flere til at være med. En enkelt kom og fik gang i strikkepindene til de efterspurgte karklude, som sælges i Røde Kors Genbrug i Tarm.
Garn og stof modtages
Alt, hvad der fremstilles, bliver lavet af stof og garn, som folk kommer og afleverer fra deres gemmer.
Mette Højlund er i gang med en trøje. Der kommer en del maskingarn ind på store ruller. For at få mønstret i trøjen i samme tykkelse som bundgarnet har Mette vundet 8 tråde maskingarn sammen.
Ebba Laursen er ved at strikke det sidste på et sæt med trøje og bukser i grønne farver. Det har givet lidt hovedbrud at få afpasset
farvesammensætning i forhold til garnet, som var til rådighed, men det lykkedes.
Der drikkes kaffe i hyggeligt samvær, hvor man inspirerer hinanden og er fælles i glæden ved at kunne gøre en forskel med dette meningsfyldte arbejde.








