Ådum Jagtforening giver igen i år deres 110 medlemmer lejlighed til at få indskudt riflen og få trænet lidt inden bukkejagt.
Indskydningen foregår på lørdag den 7. maj kl. 14-16 på Tarm Jagtforenings skydebane på Strømmesbølvej.
Derek Ruskin, som er formand for Tarm Jagtforening, har gjort klar på 100 meter banen med rådyrskiver og udstyr. Der er afmærket vente-, klar- og skydelinjer.
Formålet er, at alle jægere sikrer sig, at riflen rammer plet og er fuldt ud funktionsdygtig inden sæsonstart.
Der er stramme regler for deltagerne, forklarer Derek Ruskin, og som en advarsel for andre om, at der skydes, bliver den orange ballon hejst på lørdag.
NB: ÅBEN ÅDUM – den 22. maj kl. 10 -16:
Ådum Jagtforening inviterer til gratis skydning/lerdueskydning under kyndig instruktion. Ekstra skud kan købes.








