Formandsberetning for Ådum Borgerforening 2015

IMG_0248 lbFormand for Borgerforeningen Kim Hedevang aflagde beretning ved generalforsamlingen den 25. februar. (Se valgresultat nedenunder beretningen).

Forløb efter fremtidsmødet i januar 2015:
Cykelsti gruppen har været i kontakt med lodsejere til en evt. cykelsti fra Ådum til Tarm og ville gerne lægge jord til en cykelsti mod kompensation. De har også været i kontakt med kommunen om en cykelsti, men de har ikke vores cykelsti på første række. Gruppen arbejder med at få et nyt møde med kommunen.

Invest-gruppen, som dog kun er Hans Laurids der står for dette. Der har været holdt et møde, hvor der var indbudt nogle af byens håndværkere og andre interesserede. Mødet blev holdt i Hallens cafeteria. Hans Laurids havde inviteret Hans Jørgen Olesen fra Spjald Invest .Der er planer om et nyt møde i foråret.

Forskønnelse/oprydning. Gruppen har flere emner at gå i gang med og havde fået tildelt midler fra vindmøllefonden. Gruppen nåede ikke rigtig at komme i gang i 2015. Vi havde et møde med dem i efteråret og aftalte, at til foråret går vi i gang . Emner er skraldespande, og bænkene skal renoveres mm. Kent Pedersen har haft kontakt med kommunen om en hundeskov/plads i Ådum. Ella Funchs mosaik har også været diskuteret. Skal det nedlægges eller ikke?

Vi havde et møde efter sommerferien med de forskellige grupper, som var inviteret til at fortælle om hvad de havde nået.

Affaldsindsamling var søndag den 19 april kl. 9 i samarbejde med Danmarks Naturfredningsforening og i samarbejde med Ådum skole.
Træerne blev beskåret på vores trampestier, og vejene blev uddelt .

Byfest/sommerfest. Som noget nyt var der kræmmermarked med 20 stande og udstilling af veteran biler og landrover klubben havde udstillet nogle af deres biler. I samarbejde med Hallen og Idrætsforeningen.

Skt. Hans hos Knud Mogensen . Taler var Harald Olesen. Mange deltog i de flotte omgivelser ved søen.
Det blev sidste gang vi holdt Skt. Hans hos Knud. I år afholdes på Hans Laurids`s jord.
Vi har lige aftalt, at grenaffald kan afleveres på en anlagt plads over for Hallen på Hans Laurids jord. Der vil blive skilte med det og komme en annonce i Aadum Nyt. Kommunen har nemlig sparet,at de vil flise grenaffald for borgerforeningen i kommunen.

Revy blev afholdt i samarbejde med forsamlingshuset. Tina P. er tovholder på Revyen. Der var næsten fuldt hus.

Åben Ådum møde d. 22. maj. Der var en god dialog med de indbudte og Benno Gosvig ville også gerne deltage, som har flyttet Borris Karrosseri til Ådum. Udvalget er Anker, Harald, Lisbeth, Hannah og Niels Møller. De har fået tilsagn om 63.000 kr. til at markedsføre Ådum for.

Julebelysning blev opsat den 28. november, igen fik vi en storm, som ødelagde vores belysning.

Juleoptog i gennem byen, med deltagelse af 60-70 børn. Julemanden uddelte slikposer ved købmanden, og vi havde hyret musik til optoget i gennem byen, og de spillede også hos købmanden bagefter.

Nye tiltag 2016
Bierfest i efteråret med tovholder Lisbeth. Pedelordning fra kommunen, et tilbud til foreninger i Ådum, som mangler hjælp til almindelige vedligehold.

En tak til alle i bestyrelsen og tak til dem, der holder, for et godt samarbejde
Kim Hedevang, formand for Borgerforeningen

Valget: Anke Gerdes og Poul Erik Vinding modtog ikke valg.
De nyvalgte i Ådum Borgerforening er:
Charlotte Haulund, Bindesbølvej 21 og Brian Jensen, Vejlevej 79.