Lynggaards Canada- og USA tur

IMG_3714 lbÅdums kendte gartnerpar Birthe og Evald Lynggaard fortalte og viste billeder fra deres besøg hos sønnen Freddie Lynggaard i Calgary. Det foregik i samlingsstuen på Hjemmet.

Det blev et par interessante timer for de fyrre deltagere fra Ådum Medborgerklub og Ådum Husholdningsforening. Birthe og Evald besøgte Freddie for lille års tid siden. Det var deres 13. besøg i løbet af de 34 år, han har boet i Canada.

Birthe og Evald P3060541I femten dage var de på tur med Freddie og Lucie. Det blev til en køretur på 8.950 km i den vestlige del af USA ned til den mexicanske grænse.

Billederne viste den storslåede natur og store dimensioner. Der var billeder af de store, mere end 100 meter høje, gamle træer, som de så flere af undervejs til syd for San Francisco. Verdens største træ, General Sherman, havde en diameter på 11,1 meter. Længere sydpå var det store og blomstrende kaktus, som fyldte i landskabet.

 

Kendte attraktioner og stednavne blev både vist og fortalt om. På turen gennem Utah kom de forbi en dansk købmand og kiggede ind. En købmand ved navn Christensen fra Herning var rejst derover. Hans søn drev nu butikken. På væggen i kontoret hang et Danmarkskort. En stor nål var placeret ved Herning, som købmandsfamilien stammede fra, og Birthe og Evald markerede med en nål, at Ådum nu er repræsenteret blandt gæster.

Kun en enkelt gang, hvor de besøgte Freddies venner, IMG_3712overnattede de to nætter samme sted, ellers fandt de nyt sted og udnyttede i det hele taget tiden til at få set mest muligt. Mange gode billeder har Birthe og Evald med hjem, og det var et passende antal, de havde udvalgt til fremvisning sammen med deres spændende beretning. Der var også tid til spørgsmål og kommentarer bagefter.

Der var en kaffepause midtvejs, og velkomst og afslutning var ved de to formænd Tove Christensen og Johanne Olesen.